مركز پاسخگويي به سوالات ديني انوارطاها

احكام شرعي

تفسير

تاريخ

كتابخانه

اعتقادات

مشاوره

ويژه ها

نماز

پاسخگويي آنلاين (ساعت پاسخگوي احكام شرعي21:30 الي 23 شب11 صبح الي 12:30 ظهر)

اگر پدر انسان از روى نافرمانى، روزه ‏هايش را نگرفته باشد و از دنيا برود، تكليف فرزند او چيست ؟

جهت عضويت در كانال "مقلدين مراجع تقليد" كليك كنيد

آيات عظامامام و نورى: اگر پدرش مى‏توانسته روزه‏ها را قضا كند، بر پسر بزرگ‏تر واجب است كه آنها را به جا آورد و يا براى او اجير بگيرد.

آيات عظامسيستانى و وحيد: اگر پدرش مى‏توانسته روزه‏ها را قضا كند، بنابر احتياط واجب بر پسر بزرگ‏تر واجب است كه آنها را به جاآورد و يا براى او اجير بگيرد.
آيات عظامبهجت، خامنه‏اى، صافى و فاضل: بنابر احتياط واجب بر پسر بزرگ‏تر واجب است كه آنها را به جا آورد و يا براى او اجير بگيرد؛ هر چند پدرش نمى‏توانسته روزه‏ها را قضا كند.
آيت اللهمكارم: بر پسر بزرگ‏تر واجب نيست، آنها را به جا آورد؛ ولى احتياط مستحب آن است كه اگر پدرش مى‏توانسته روزه‏ها راقضا كند، از طرف او به جا آورد و يا براى او اجير بگيرد.
آيت الله تبريزى: اگر پدرش مى‏توانسته روزه‏ها را قضا كند، بنابر احتياط واجب بر پسر بزرگ‏تر - تا جايى كه براى او مشقّت و حرج نداشته باشد - واجب است آنها را به جا آورد و يا براى او اجير بگيرد.
منبع:
توضيح المسائل مراجع، م 1390،1712.آيت الله وحيد، توضيح المسائل، م 1398، 1720،آيت الله بهجت، وسيلةالنجاه،ج 1، م 916، 1177،آيت الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 547.
 
 
 
كاربر گرامي، با توجه به احتمال تغيير در نظرات و فتاواي مراجع عظام، جهت اطلاع از آخرين فتوا با دفتر مرجع تقليد خود تماس بگيريد. با تشكر
Parameter:1089!model&82 -LayoutId:82 LayoutNameالگوي داخلي+++++++