wait لطفا صبر کنید
پاسخگويي آنلاين
0.0 (0)

در ذهن من يك جمله دائما تكرار مي شود و زندگي رو براي من جهنم كرده، هنگام نماز و ياد خدا، چيزي در ذهنم مي گويد خدايي وجود ندارد، ؟ لطفا راهنمايي ام كنيد.

يكي از الگوهاي عمده وسواس؛ افكار وسواسى مي باشد اين افكار كه به طور تكرارى و ناخواسته به سراغ فرد آمده و ذهن او را به خود مشغول مى‏ كند محتواى اين افكار معمولاً عمل جنسى يا پرخاشگرى يا آسيب‏ رساندن است و از نظر بيمار غير قابل تحمل و شرم ‏آور است.
وسواس فكري مي تواند مشكلات متعدد و مسايل آزار دهنده بسياري را براي شخص مبتلا و اطرافيانش به همراه داشته باشد. در اين حالت شخص مبتلا ممكن است تصاويري ذهني به شكل صحنه هاي وحشتناك و ناراحت كننده بسياري داشته باشد كه هر چه بيماري سعي در مقاومت در مقابل آن ها دارد، نمي تواند از آن ها خلاص شود اين وسوسه فكري از موضوعات بسيار كلي؛ مانند سوال ذهني درباره اين كه: چه كسي خدا را آفريده؟ هدف از زندگي چيست؟ گرفته تا افكار گناه آلوده جنسي و ترس هاي مرضي و... متفاوت است و تقريبا همه اين افكار بيمار را در وضعيت وحشتناكي قرار مي دهند.
چنانچه تكرار اين افكار به حد افراط رسيده و هميشگي است و بدون اختيار و ناخود آگاه در ذهن كسي رخ مي دهد و مدت مديدي نيز گرفتار آن مي باشد، چنين فردي متأسفانه دچار نوعي وسواس فكري خاصي گرديده كه البته قابل درمان نيز هست.اما اگر اين افكار و توهمات به اين حد نرسيده و گاه گاهي اتفاق مي افتد بايد گفت چنين فردي گرفتار وسواس فكري نيست هر چند بايد با مبارزه و تلاش به پيشگيري از آن بپردازيد. 
جهت مقابله با چنين افكار مزاحم مى ‏توان از دستورالعمل هاى زير بهره‏ گرفت:
اولين قدم براي شناخت وسواس و درمان آن داشتن آرامش است. اساسا عامل اصلي وسواس اضطراب است. بنابراين سعي كنيد در همه حالات زندگي خصوصا در مواقع ظهور اين تصوير آرامش خود را حفظ نماييد.
براي مقابله با وسواس فكري، بايد نسبت به آن بي اعتنا بود. اگر بتوان به افكاري كه به ذهن خطور مي كند بي ا‌عتنا بود و به آن ها اهميت نداد، به تدريج انسان از شر آن ها رهايي خواهد يافت.
منحرف ساختن فكر به سوي محاسبات ذهني يكي از مفيد ترين راه حل ها است.
لذا از آن جا كه معمولاً اين افكار در زمان هاي خاصي به سراغ افراد مى‏ آيد، بايد سعى كرد با يك برنامه‏ ريزى دقيق و حساب شده ذهن خود را به موضوعات مهم و جذاب ديگر مشغول ساخت و هيچ گاه بيكار نبود.
فرمان ايست: در منابع علمي جديد، براي متوقف كردن افكار وسواسي، علاوه بر درمان هاي دارويي و قبل از آن درمان ها، از روش هاي خاصي استفاده مي شود كه مهم ترين آن ها روش توقيف فكر نام دارد، بدين ترتيب كه از بيمار خواسته مي شود كه به طور عمد افكار وسواسي خود را آزاد بگذارد و در اين بين ناگهان درمانگر با صداي بلند و بيزار كننده، فرياد مي زند: ايست !؟! به نظر مي رسد اين عمل جريان فكر وسواسي را متوقف مي كند.بنابراين هرگاه اين افكار به سراغتان آمد و متوجه شديد، وسط افكار به خود بگوييد: «بس است ديگر» و بدين وسيله رشته افكار مزاحم را قطع كرده و به سراغ مطلبى ديگر خواهيد رفت.
كنترل حواس: گرچه ذهن انسان اين توانايي را دارد كه حتي بدون استفاده از حواس ظاهري افكاري را توليد كند ولي عمده آن چيزهايي كه انسان در مورد آن فكر مي كند اعم از چيزهاي خوب يا بد. داده هاي حواس ظاهري او است لذا بايد مجاري ورودي ذهن را كه همان حواس ظاهري است كنترل كرد؛ يعني چشم، گوش، زبان و لامسه و... بنابراين يكي از مهم ترين راه هاي كنترل فكر، كنترل حواس ظاهري است.[1]
در احاديث معصومين عليهم السلام نيز راه حل هايي براي رهايي از وسوسه هاي فكري مطرح گرديده كه در اين جا برخي از آن ها را ذكر مي نماييم:
در حديثي راوي مي گويد: از امام (ع) پرسيدم: اگر وسوسه هاي فراواني در درونم باشد چه كنم؟ حضرت فرمود: مشكلي نيست، هنگام هجوم وسوسه بگو: لا اله الّا الله.[2]
- در روايت ديگر آمده است: سه روز از هر ماه را روزه گرفتن، معادل روزه همه عمر است و وسوسه ها را از دل مي زدايد.[3]
- حضرت صادق(ع) فرمود: حضرت آدم(ع) از حديث و وسوسه نفس و غم و غصه به خداوند شكايت كرد، جبرئيل (ع) نازل شد و به ايشان فرمود: اي آدم! چنين بگو: «لاحول و لاقوه الّا بالله»، آدم(ع) اين ذكر را گفت و وسوسه و اندوه از او برطرف گرديد.[4]
در خصال شيخ صدوق(ره) از اميرمؤمنان(ع) چنين نقل مي كند: وقتي شيطان در شما وسوسه اي ايجاد كرد به خداوند پناه برده و بگوييد: «آمنت بالله و برسوله مخلصا له الدين»[5]؛« به خداوند و پيامبرش ايمان آوردم در حالي كه در دينم اخلاص دارم.»
بد نيست در پايان به اين تأكيد شود كه اين گونه افكار يك بيماري تلقي مي شود، بنابراين شخصي كه وسواس فكري دارد نبايد سعي كند كه افكار وسوسه گونه را با فشار آوردن به ذهنش فراموش كند چرا كه خود اين كار به مرور زمان، باعث تضعيف اعصاب وتقويت اين افكار مي شود، بلكه اين افكار را هم چون آب رودخانه اي بايد ديد كه مي آيد و مي رود.
پي نوشت :
[1] - براي مطالعه بيش تر ر ك«شناخت و درمان وسوسه و وسواس» نوشته محمود ارگانى بهبهانى از انتشارات مجمع ذخاير اسلامى؛«درمان رفتارى وسواس» نوشته گيل اس‏استكتى، ترجمه عباس بخشى‏ پور رودسرى و مجيد محمود عليلو از انتشارات نشر روان پويا (سال 1376)؛«وسواس و درمان آن» نوشته آيه الله مظاهرى.
[2] - بحار الأنوار، ج‏69، ص 127
[3] - شيخ حسن فرزند شيخ طبرسى، مكارم الأخلاق‏، قم، شريف رضى‏، 1370 ش‏، چهارم، ص 138
[4] - وسائل‏ الشيعة، ج7، ص 217
[5] - الخصال، ج‏2، ص 624
كتاب پرسش ها و پاسخ هاي نماز، سيد حسن موسوي (مركز تخصصي نماز)

 

نماز وسواس شيطان
NotCache List Paramters: 34&807&15102!Model&179!RelateType&0 Name List:الگوي ليستي مرتبط ها - كل
كاربر گرامي سوالات خود را از بخش "ارسال سوال ديني " ارسال كنيد.
NotCache List Paramters: 6&0&0!Model&219 Name List:نمايش رندوم كتب - كل ++++++